هاست یا فضای میزبانی وب سایت چیست؟

هاست به یک سیستم کامپیوتری گفته می شود که برای نگه داری وب سایت ها از آن استفاده می شود. در واقع به فضای میزبانی سایت به اختصار هاست (Host) گفته می شود.

سرویس میزبانی وب

وب سایت ها بر روی کامپیوترهایی نگه داری می شوند که به دلیل ماهیت خود همیشه روشن بوده و به اینترنت دسترسی دارند؛ و البته قدرت پردازش و سرعت بالایی دارند. به شرکت هایی که این خدمات را ارائه می کنند هاستینگ گفته می شود.

هاستینگ ها مجموعه ای از سرورها را در اختیار دارند که از آن برای میزبانی وب سایت ها استفاده می کنند. اما نوع میزبانی خود به 3 دسته اصلی تقسیم می شود:

  • هاست اشتراکی: در این نوع سرویس منابع یک سرور بین چندین وب سایت مختلف تقسیم می شود. به عبارتی چندین وب سایت بر روی یک سرور نگه داری می شود.
  • هاست اختصاصی: در این حالت بر روی سرور تنها یک سایت قرار می گیرد که برای وب سایت های بزرگ و پربازدید مناسب است.
  • هاست اختصاصی مجازی: اصطلاح این سرویس VPS است که ترکیبی از دو حالت قبلی است. یعنی شما بر روی یک سرور عمومی منابع اختصاصی خودتان را دارید و دیگر سایت ها تاثیری بر روی عملکرد سایت شما نخواهند داشت.

 

هاست لینوکس یا ویندوز

عمده تفاوت این دو نوع هاست در نیازهای شما است. به عبارتی اگر شما یک سایت با زبان برنامه نویسی PHP داشته باشید هاست لینوکس برایتان گزینه مناسبی است و در مقابل اگر کدنویسی سایت با استفاده از زبان Asp هست، هاست ویندوز باید تهیه کنید.

از لحاظ سرعت نمی توان گفت که کدام یک بردیگری برتری دارد، چراکه نوع کدنویسی وب سایت بیشترین تاثیر را دارد، ولی در خصوص قیمت هاست های ویندوز نسبت به هاست لینوکس قیمت بیشتری دارند.

در صورتی که از هیچ فریم ورک و یا پایگاه داده ای نمی خواهید استفاده کنید، بهتر است که هاست لینوکس تهیه کنید.

 

جمع بندی

اطلاعات و تمامی فایل های وب سایت بر روی کامپیوترهایی ذخیره و نگه داری می شوند که به آنها «هاست» گفته می شود. هاست ها براساس نوع سیستم عامل به دو نوع «لینوکس» و «ویندوز» و از لحاظ نوع سرویس دهی به «هاست اشتراکی»، «هاست اختصاصی»، «هاست اختصاصی مجازی» تقسیم بندی می شوند.

فضای میزبانی وب نقش مهمی در عملکرد سایت ایفا می کند، به همین دلیل حتما باید از یک شرکت معتبر که سرویس های باکیفیتی ارائه می کند، سرویس خود را خریداری کنید.

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.