بوت استرپینگ چیست؟

بوت استرپ (bootstrap) و بوت استرپینگ در حوزه کسب و کار به چه معناست؟

در شرایطی که بسیاری از افراد رویای راه اندازی کسب و کار با جذب سرمایه‌های کلان را دارند، بوت استرپینگ نگرش متفاوتی را دنبال می‌کند. قانون بوت استرپ به راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه و یا حداقل با سرمایه کم اشاره می‌کند. زمانی که کسب و کار خود را به این شیوه راه اندازی کنید، باید درآمدی را که از محل مشتریان بدست خواهد آمد را دوباره در خود کسب و کار سرمایه گذاری کنید.

بوت استرپینگ چیست؟ تعریف بوت استرپ

بوت استرپینگ را می‌توان روشی دانست که به راه اندازی کسب و کار در شرایط دشوار اشاره می‌کند. به طور معمول، شرکت‌هایی که از طریق بوت استریپنگ شروع به فعالیت می‌کنند، مراحل زیر را طی می‌کنند:

 • مرحله ۱: سرمایه کشت ایده (seed money). در این مرحله، برای شروع کار از سرمایه شخصی و یا خانواده و دوستان استفاده می‌شود. حتی موسس می‌تواند کسب و کار خود را به صورت جانبی راه اندازی کرده و در شغل روزانه خود باقی بماند. تحت هر شرایط، موسس باید بتواند با مدیریت منابع کسب و کار خود را راه بیندازد.
 • مرحله ۲: سرمایه از محل مشتریان. در این مرحله، درآمدی که از طریق محل مشتریان بدست می‌‌آید، دوباره به خود کسب و کار باز گردانده می‌شود. بدین طریق هزینه‌های عملیاتی پرداخت می‌شود و می‌توان به افزایش سرمایه اقدام کرد. البته از آنجا که هزینه‌های نگه‌داری کسب و کار باید از محل درآمدها پرداخت شود، فرایند رشد اغلب آهسته خواهد بود.
 • درباره اعتبارات. برخی از کسب و کارها پس از شروع به فعالیت از طریق دریافت وام و یا کمک‌های مالی و خرید اقساطی سرمایه موجود را افزایش می‌دهند. اما باید در نظر داشته باشید که چنین مواردی تنها برای اقدامات مقطعی مانند خرید تجهیزات و یا افزایش نیروی انسانی هستند و نمی‌توان بر روی آنها حساب کرد. حتی در این شرایط نیز موسس مجبور خواهد شد که اقساط وام و بدهی‌ها را از طریق محل درآمدهای کسب و کار پرداخت کند.

بدون شک راه اندازی کسب و کار به صورت بوت استرپینگ یک آزمون برای کارفرینان و چالشی دشوار برای هر شخص دیگری خواهد بود. پس چرا باید به چنین شیوه‌ای اقدام به راه اندازی کسب و کار کرد؟

بوت استرپینگ مینیمالیسم کسب و کارهاست

دیکشنری Merriam-Webster مینیمالیسم را این گونه تعریف می‌کند:

... همانند یک سبک یا تکنیک (در موسیقی، ادبیات، طراحی) که با سادگی مشخص می‌شود.

Merriam-Webster دیکشنری

شرکت‌هایی که چنین رویه‌ای را در فرهنگ تجاری خود رعایت می‌کنند، در واقع به صورت بوت استرپینگ فعالیت می‌کنند. این نوع کسب و کارها که اغلب شامل استارت آپ‌ها می‌باشد، تا زمانی که ضروریتی وجود نداشته باشد از سرمایه گذاری صرف نظر می‌کنند. فعالیت به صورت بوت استرپ مدیران را ملزم می‌سازد تا برای ادامه فعالیت با صرف کمترین منابع راهکارهای هوشمندانه‌ای را پیدا کنند.

عکس رشد تدریجی بوت استرپینگ

رشد طبیعی شرکت‌های بوت استرپ شده

برخلاف شرکت‌هایی که از طریق جذب سرمایه به طور مقطعی رشد سریع را تجربه می‌کنند، شرکت‌هایی با فرایند بوت استرپینگ از رشد طبیعی و گام به گام برخوردارند. بنابراین، مدیران اینگونه شرکت‌ها باید به دور از هرگونه هیجان‌ غیرمنطقی به فعالیت‌های خود ادامه دهند و آگاه باشند که رشد کسب و کارشان به مرور و طی زمان رخ خواهد داد.

شرکت نرم افزاری TechSmith، که نرم افزارهای کاربردی و معروف Snagit و Camtasia را تولید کرده است، به همین شیوه راه اندازی شده است. این شرکت در طی چند سال رشد طبیعی خود را حفظ کرده و از درآمد ۱.۸ میلیون دلاری در سال ۱۹۹۹ به درآمد ۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده است. در خصوص نیروی انسانی نیز از ۱۹ نفر به ۲۵۰ کارمند رشد داشته است.

Paul Farnell موسس Litmus کارآفرین دیگری است که از طریق بوت استرپینگ (فقط سرمایه شخصی) توانسته است شرکت خود را به درآمد بالای ۱ میلیون دلار برساند. این شرکت ماهانه ۱۰ درصد رشد داشته است.

محدودیت‌های زیاد برای کسب و کارهای بوت استرپ

به‌نظر می‌رسد هرگز نیروی انسانی، بودجه و منابع به اندازه کافی برای کسب و کارها با رویه بوت استرپ وجود ندارد. با این وجود، این روش برای شرکت‌های بزرگی همچون Cisco ،eBay ،Oracle ،SAP ،Microsoft و سایر کمپانی‌های بزرگ الان که زمانی از طریق بوت استرپینگ شروع کرده بودند به خوبی جواب داده است.

شاید راه اندازی کسب و کار با هیچ جالب و رومانتیک باشد؛ اما باید دید که پشت این جالب بودن چه محدودیت‌هایی وجود دارد. منابع انسانی محدود، بودجه کم، رشد سرمایه پایین از جمله مواردی هستند که باید آن‌ها را پشت سر گذاشت.
بنابراین در نظر داشته باشید که، بوت استرپینگ روشی ساده برای رشد کسب و کارها نیست. زمانی که بخواهید این فرایند را در کسب و کارتان پیاده سازی کنید، باید با چالش‌های بزرگی مواجه شوید.

اولین قانون بوت استرپینگ: تمرکز روی سودهی

افرادی که با روش بوت استرپینگ کار خود را شروع می‌کنند، باید طرز تفکری متفاوت با افرادی که از طریق جذب سرمایه این کار را انجام می‌دهند، داشته باشند. شرکت‌های بوت استرپ شده برای اینکه بتوانند مسیر خود را طی کنند لازم است که بر روی سودهی کسب و کارشان تمرکز کنند. برای آن‌ها هیچ منابع مالی بیرونی وجود ندارد که بتوانند از آن طریق هزینه‌های خود را پرداخت کنند.

بنابراین کسب و کارهای بوت استرپ برای اینکه بتوانند پابرجا بمانند باید خودشان پول سازی کنند و آن را دوباره به خود شرکت تزریق کنند و از انجام هزینه‌های بیهوده جلوگیری کنند. بدین دلیل، ایجاد مشتریان وفادار برای شرکت‌های بوت استرپ شده ضروری است.

اشتیاق کارآفرینی با بوت استرپینگ

شجاعت، اشتیاق و مهارت نیازهای اصلی بوت استرپینگ

از آنجا که در بوت استرپینگ شما با محدودیت منابع انسانی مواجه خواهید بود، لازم است که مهارت‌های مختلفی را یاد بگیرید، به طور روزانه مشکلات را برطرف سازید و روش‌های نوآورانه‌ای را برای رشد کسب و کارتان پیدا کنید.

همچنین بوت استرپینگ نیازمند صبر، شجاعت و اشتیاق است. موسسان که همه چیز خود را در این راه ریسک می‌کنند، باید یاد بگیرند که در زمان‌هایی که پول ندارند اشتیاق خود را از دست ندهند. باید هنر استخدام و برون سپاری با کمترین هزینه را یاد بگیرند.

در شرایطی که بیش از ۵۰ درصد کسب و کارهای کوچک طی ۴ سال نخست از بین می‌روند، استارت‌های بوت استرپ شده می‌دانند که چگونه باید روی پای خود بمانند و به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

بوت استرپینگ بهترین کارآفرینان را به ارمغان می آورد

بوت استرپینگ روشی آزمایش شده برای تربیت کارآفرینان بهتر برای کسب و کار است

Matt Clark کارآفرین و سخنران

شرکت‌هایی که به صورت بوت استرپینگ فعالیت می‌کنند، از عملکردی دقیق و حساب شده پیروی می‌کنند. آن‌هایی که توانسته‌اند به موفقیت برسند حداقل با یک محصول و یا خدمت ارزش بالا شروع کرده‌اند. مشتریان وفادار خود را دارند و با هر سرمایه‌ای که بدست می‌آورند به طور تدریجی بازار و فروش خود را افزایش می‌دهند.

موسسان اینگونه کسب و کارها تحت شرایط دشوار درس‌های کسب و کار را یاد گرفته و در نتیجه افرادی بهتر برای تجارت خواهند بود. بیشتر این افراد مثال زنده‌ای برای جمله معروف “آنچه مرا نکشد، نیرومندترم می‌کند” هستند.

افرادی که از طریق بوت استرپینگ به موفقیت رسیده‌اند، کارآفرینان بهتری خواهند بود؛ زیرا:

 • با کمترین منابع ممکن کار خود را انجام داده‌اند.
 • فداکاری‌های زیادی را متحمل شده‌اند (صبح‌ها زودتر بیدار شدن، روزهای بیشتری را صرف کار کردن و …).
 • می‌دانند که تحت فشار چگونه امور را مدیریت کنند و از حواس پرتی‌های غیر ضروری دور بمانند.
 • تحت تاثیر هیجان‌های زودگذر قرار نگرفته و تصمیمات بهتری را می‌توانند بگیرند.

به همین دلیل است که تیم‌هایی که به صورت بوت استرپینگ فعالیت می‌کنند زمان بیشتری را در کنار یکدیگر می‌مانند و شرکت‌ها بوت استرپ شده برای افراد دیگر الهام بخش می‌شوند.

منبع smallbiztrends
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید
3 نظرات
 1. مهندس فخری می گوید

  ما نیز یک تیم تشکیل داده و به این صورت فعالیت میکنیم، اما اطلاع نداشتیم که به این سبک در اصطلاح بوت استرپ گفته می شود. اطلاعات مفیدی از سایت تون استخراج کردم. موفق و پاینده باشید

 2. زهرا می گوید

  از یک دیکشنری نقل کردید که بوت استرپینگ ساده هست اما در ادامه گفتید که برای رشد یک استارت آپ روش ساده‌ای نیست. میشه این موضوع رو بیشتر توضیح بدید؟

  1. پیام کیوانی می گوید

   تفاوت این دو مورد در همون کلمه «رشد» هست که خودتون هم اشاره کردید. بوت استرپینگ یک «روش» هست تا بتونید ایده خودتون رو با کمترین منابع موجود که در اختیار دارید اجرا کنید.
   برای همین وقتی مجبور هستید با کمترین منابع (نیروی انسانی و سرمایه مالی) کار کنید، سختی‌های زیادی را باید تحمل کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.