تصویر شاخص وردپرس چیست؟

تصویر شاخص وردپرس همان تصویری است که در صفحات فهرست مطالب بلاگ، و گاهی اوقات در بالای نوشته‌ها نمایش داده می‌شود.

گزینه تصویر شاخص در صفحه ویرایشگر مطالب وردپرس در ستون کناری قرار گرفته است، از این طریق می‌توانید به نوشته‌ها و محصولات خود یک تصویر شاخص تعریف کنید. با در نظر گرفتن این موضوع که تصویر شاخص در صفحات فهرست و جستجوها نمایش داده می‌شود، استفاده از تصویر شاخص وظیفه حیاتی است که در هر سایت وردپرسی باید به آن توجه شود.

در ادامه این نوشته، در خصوص اینکه تصویر شاخص چیست اطلاعات بیشتری را به همراه چند نمونه بررسی خواهیم کرد. سپس نکاتی را که با رعایت کردن آنها می‌توانید تصاویر شاخص بهتری را برای سایت خود انتخاب کنید را در میان خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

تصاویر شاخص چه کاربردی دارند؟ (و چرا باید به آنها اهمیت داد)

از طریق ویرایشگر وردپرس و بلوک‌های آن می‌توانید متن و فایل‌های مولتی مدیا را به نوشته‌هایتان اضافه کنید. هر بلوک محتوا تکه‌ای از محتوا را شامل می‌شود که در نهایت با یکدیگر نوشته نهایی را تشکیل می‌دهند.

در کناری ویرایشگر اصلی در ستون کناری سمت چپ صفحه گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. در این آموزش ما با گزینه «تصویر شاخص» کار داریم. البته بهتر است ابتدا یک تصویر از این ناحیه را هم نگاه کنید:

ناحیه تصویر شاخص وردپرس

از این قسمت می‌توانید یک تصویر شاخص برای نوشته، برگه و یا محصول مورد نظرتان اضافه کنید. بدین منظور روی دکمه قرار دادن به عنوان تصویر شاخص کلیک کنید. در پنجره‌ای که نمایش داده خواهد شد، این امکان وجود دارد که یک تصویر از تصاویر موجود در کتابخانه سایت‌تان را انتخاب کنید و یا تصویر جدید را آپلود کنید. و البته که سایر تصاویر سایت می‌توانید برای تصویر شاخص هم عنوان، متن جایگزین و توضیحات را وارد کنید.

پس از اینکه تصویر مورد نظرتان را مشخص کردید، روی دکمه گزینش کلیک کنید تا به عنوان تصویر شاخص انتخاب شود. اکنون می‌توانید تصویر بند انگشتی (تصویر با اندازه کوچک) را در قسمت مربوط به تصویر شاخص مشاهده کنید:

نمونه تصویر شاخص برای وردپرس

در حالت کلی، تصویر شاخص در بدنه محتوای نوشته نمایش داده نمی‌شود، اما ممکن است پوسته‌ای که استفاده می‌کنید این تصویر را هم نشان دهد. البته در اکثر موارد تصویر شاخص در بالای نوشته‌ها و در کنار عنوان نمایش داده می‌شود:

نحوه نمایش تصاویر شاخص وردپرس در سایت رسا لرن

همانطور که مشاهده می‌کنید، تصویر شاخص اولین چیزی است که بازدید کنندگان آن را می‌بینند. همچنین تصویر شاخص تنها در صفحه مربوط به خودش نشان داده نمی‌شود، بلکه در صفحه اصلی، آرشیوها و سایر بخش‌های سایت (مانند ستون کناری در تصویر فوق) هم نمایش داده می‌شود.

برای هر یک از صفحات سایت خود یک تصویر شاخص مناسب انتخاب کنید. اکنون می‌دانید که تصاویر شاخص تا به چه اندازه در زیبایی ظاهری سایت اثر دارند.

۳ نکته برای استفاده بهتر از تصاویر شاخص

شما می‌توانید از هر تصویری که دوست دارید به عنوان تصویر شاخص نوشته‌های سایت خود استفاده کنید. اما اکنون می‌دانید که تصاویر شاخص چه اهمیتی دارند و بهتر است که با یک برنامه مناسب از آنها استفاده کنید. در ادامه به سه نکته ساده اشاره خواهیم کرد که می‌توانید در سایت وردپرسی خود آن‌ها را رعایت کنید.

۱- استفاده از تصاویر آماده

اگر خودتان عکاس نیستید و چنین شخصی را هم در تیم خودتان ندارید، نگران نباشید. وب‌سایت های زیادی وجود دارند که از طریق آنها می‌توانید تصاویر مورد نیازتان را پیدا کنید. برای مثال، سایت شاتر استوک یکی از بزرگ‌ترین منابع است که البته برای استفاده از تصاویر آن باید آنها را خریداری کنید که احتمالا برای بسیاری از سایت‌های ایرانی توجیه اقتصادی نداشته باشد.

در نتیجه، شاید برای شروع کار بهتر باشد که از جستجوی تصویری گوگل استفاده کنید. برای اینکه نتایج بهتری را دریافت کنید توصیه می‌شود که عبارت مورد نظرتان را به زبان انگلیسی جستجو کنید.

جستجوی تصویری در گوگل

البته هرگز خودتان را محدود به نتایج اولیه نکنید. کمی زمان بگذارید تا بتوانید تصاویر با کیفیت و مناسب‌تری را پیدا کنید. سایت‌ unsplash.com نیز آرشیو مناسبی دارد و مهم‌تر از همه که عکس‌ها را رایگان ارائه می‌کند.

۲- استفاده از طرح تصاویر شاخص ثابت

تصاویر شاخص بخش زیادی از صفحات سایت را به خود اختصاص می‌دهند و در ظاهر سایت تاثیر بسزایی دارند. بنابراین بهتر است که، از تصاویری با الگوی یکسان استفاده کنید تا وب سایتی منظم و یکدست داشته باشید. برای مثال، می‌توانید از تصاویر واقعی مانند عکس زیر استفاده کنید:

عکس واقعی از لپ تاپ

و یا سراغ تصاویر انتزاعی بروید:

تصویر انتزاعی رایانه

حتی بهتر است که در انتخاب تصاویر به ویژگی‌های برندتان هم توجه کنید. برای مثال، تصاویری را استفاده کنید که به رنگ برندتان مرتبط باشد. همچنین موضوع وب‌سایت که دارید هم در انتخاب حالت تصاویر شاخص می‌تواند تاثیر گذار باشد.

۳- بهینه سازی تصویر شاخص

تصاویر حجم اصلی صفحات یک وب سایت را تشکیل می‌دهند، بدین جهت لازم است که تصاویر را برای استفاده در اینترنت بهینه سازی کرد. اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب سایز مناسب برای تصاویر می‌باشد. در بسیاری از وب‌سایت ها دیده می‌شود که تصویر استفاده شده اندازه‌ای بسیار بزرگ‌تر از بلوک خود دارد که در نتیجه حجم بیشتری هم خواهد داشت.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، حجم خود تصاویر است. با استفاده از برنامه‌هایی مانند فتوشاپ میتوان حجم تصاویر را تا حدود زیادی کاهش داد، بدون آنکه کیفیت تصاویر افت کند. اما اگر زمان و تخصص لازم برای انجام این کار را ندارید، افزونه‌ای مانند wp smush می‌تواند این کار را به صورت خودکار برایتان انجام دهد.

اگر در خصوص استفاده از تصویر شاخص در وردپرس سوالی داشتید از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.