15 کتاب برتر کسب و کار تمام زمان

کتاب‌هایی که هر کارآفرین، مدیر و یا سرمایه گذاری باید آنها را مطالعه کند.

فروش برخی از کتاب‌ها هرگز متوقف نمی‌شود، و توسط بانفوذترین افراد جهان به نسل‌های دیگر معرفی می‌شوند. اگر صاحب کسب و کاری هستید و یا می‌خواهید کسب و کار نوپا راه اندازی کنید، مطالعه کتاب‌های تحسین شده در این حوزه می‌تواند بسیار مفید و سودمند باشد.

البته به دلیل اینکه از معرفی کتاب‌های دانشگاهی صرف نظر کرده‌ایم و محدودیت ۱۵ عنوان کتاب را اعمال کرده‌ایم، این لیست جامع نمی‌باشد. اما با مطالعه همین کتاب‌ها هم می‌توانید داستان‌ها و نظریات مفیدی را در خصوص موفقیت کسب و کار بدست آورید که طی ۱۰۰ سال به اثبات رسیده‌اند.

کتاب The Innovator’s Dilemmaکتاب معضل نوآوران

نویسنده: Clayton M. Christensen

کتاب «معضل نوآوران» از محبوبیت بالایی در سیلیکون ولی برخوردار است و از جمله کتاب‌هایی است که توسط استیو جابز ستایش شده است.

کریستنسن، پروفسور بخش تجارت دانشگاه هاروارد، در این کتاب توضیح می‌دهد که موفقیت شرکت‌های بزرگ چگونه عامل شکست خود شرکت‌ها می‌شود. بدون شک مطالعه این کتاب دید شما را نسبت به فناوری‌ها و محصولات کسب و کارتان تغییر خواهد داد.

از زمانی که این کتاب در سال 1997 منتشر شد، الهام بخش کارآفرینان بیشماری برای ایجاد تحولات جدید بوده است.


کتاب The Intelligent Investorکتاب سرمایه گذار نابغه

نویسنده: Benjamin Graham

خیلی از افراد موفق در حوزه سرمایه گذاری و بورس در خصوص دستاوردهای خود گفته‌اند که کتاب «سرمایه گذار هوشمند» زندگی آنان را تغییر داده است.

کتاب The Intelligent Investor توسط بنجامین گراهام، مربی وارن بافت در سال 1949 منتشر شد. تمرکز اصلی این کتاب در زمینه سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش ذاتی است.

وارن بافت ثروتمندترین مرد جهان در سال 2008 که تمام دارایی خود را از طریق سرمایه گذاری بدست آورده است؛ گفت: «با اختلاف بهترین کتابی است که تا به امروز در زمینه سرمایه گذاری نوشته شده است.»

کتاب سرمایه گذار هوشمند با ترجمه سعید سعادتیان در ایران ترجمه و منتشر شده است.


کتاب The Black Swanعکس جلد کتاب قوی سیاه

نویسنده: Nassim Nicholas Taleb

کتاب «قوی سیاه: اثر امور بسیار نامحتمل» توسط نسیم نیکولاس طالب نویسنده، دانشور، آماردان و تحلیلگر ریسک لبنانی-آمریکایی در سال 2007 منتشر شد. این کتاب به بررسی اثرات شدید ناشی از برخی از رویدادهای بسیار غیرقابل‌ پیش‌بینی و نادر و همچنین تمایل انسان به یافتن توضیحاتی ساده و دم دستی برای این رویدادها می‌پردازد. نظریه مطرح شده در این کتاب بعدها به عنوان نظریه قوی سیاه معروف شد.

این کتاب نشان می‌دهد که با دیدن یک قوی سیاه، سال‌ها مشاهده و تحقیقات انسان‌ها می‌تواند در یک لحظه اعتبار خود را از دست دهد. در واقع، این کتاب می‌خواهد محدودیت شدید تجربیات و مشاهدات انسان‌ها را نشان دهد.

کتاب قوی سیاه، در ارزیابی ساندی تایمز به عنوان یکی از ۱۲ کتاب اثرگذار بعد از جنگ جهانی دوم توصیف شده‌است. دنیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد اعلام کرده است که این کتاب نگرش او نسبت به دنیا را تغییر داده است.

این کتاب با عنوان «قوی سیاه؛ اندیشه ورزی پیرامون ریسک» توسط محمدابراهیم محجوب ترجمه و منتشر شده است.


کتاب Lords of Financeکتاب Lords of Finance

نویسنده: Liaquat Ahamed

کتاب «اربابان فاینانس: بانکدارانی که دنیا را تکان دادند» نوشته لایکوات احمد به فروپاشی اقتصاد جهانی در اواخر دهه 1920 می پردازد. نویسنده کتاب نگاه جالبی به نقش چهار رییس بانک مرکزی که در جریان بحران مسوولیت داشتند می‌اندازد.

این مقایسه قدرت روسای بانک مرکزی را به ما گوشزد می‌کند و نشان می‌دهد که زمانی که انسان‌ها سردرگم می‌شوند، اشتباهات وحشتناکی را مرتکب می‌شوند.

کتاب اربابان فاینانس توانست جایزه پولیتزر (Pulitzer Prize) سال 2010 را برنده شود.


کتاب Good to Greatجلد اصلی از خوب به عالی

نویسنده: Jim Collins

جیم کالینز و گروه تحقیقاتی وی به مدت ۵ سال بر روی شرکت‌های مختلف مطالعه و تحقیق کردند تا دلیل عالی بودن و خوب ماندن شرکت‌ها را شناسایی کنند. نتیجه این تحقیقات در کتابی تحت عنوان «از خوب به عالی» در سال 2001 منتشر شد.

این کتاب با بیان این موضوع که خوب، دشمن عالی است؛ سعی بر آن دارد تا کسب و کارهای خوب را به سمت عالی شدن راهنمایی کند. بسیاری از مدیران کسب و کارهای جهانی این کتاب را بسیار کارآمد نامیده‌اند.

کتاب «از خوب به عالی» توسط ناشران مختلف ترجمه و در بازار کتاب ایران عرضه شده است.


کتاب The Lean Startupکتاب The Lean Startup

نویسنده: Eric Ries

کتاب «نوپای ناب» از جمله کتاب‌های محبوب بین استارت آپی‌ها می باشد که در سال 2008 منتشر گردید.

اریک ریز به عنوان نویسنده کتاب معتقد است که رویکرد فعلی کسب و کارها مناسب نبوده و موجب از بین رفتن منابع زیادی می‌شود. از این رو، در این کتاب رویکردهای جدیدی معرفی شده است تا کارآفرینان بتوانند کسب و کارهای موفق راه اندازی کنند.

اگر مدیر کسب و کار نوپا هستید و یا تصمیم به راه اندازی استارت آپ دارید، مطالعه این کتاب به شما توصیه می‌شود.

کتاب «نوپای ناب» توسط محمدجواد احمدپور ترجمه و منتشر شده است.


کتاب Too Big to Fail کتاب Too Big to Fail

نویسنده: Andrew Ross Sorkin

کتاب «بیش از حد بزرگ برای شکست» با عنوان دوم «چطور وال‌استریت ژورنال و واشنگتن جنگیدند تا سیستم مالی و خودشان را نجات دهند» داستان دقیقی از بحران مالی 2007-2008 ارائه می‌کند.

تجربه و مهارت اندرو سورکین به عنوان گزارشگر نیویورک تایمز، باعث شد تا این کتاب در نوع خود منحصر به فرد باشد.


کتاب Thinking, Fast and Slowکتاب تفکر سریع و آهسته

نویسنده: Daniel Kahneman

دنیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد دو سیستم محرک فکری انسان‌ها را در این کتاب شرح می‌دهد. او در این کتاب نشان می‌دهد که همیشه تصمیمات ما از روی منطق گرفته نمی‌شوند، بلکه تعصبات و تحرکات احساسی به صورت ناخودآگاه در این تصمیم گیری‌ها نقش ندارد.

مطالعه این کتاب تحسین شده طرز فکر شما را متحول خواهد کرد.

کتاب «تفکر، سریع و کند» با ترجمه فروغ تالوصمدی در بازار کتاب ایران منتشر شده است.


کتاب Reminiscences of a Stock Operatorکتاب خاطرات یک اپراتور سهام

نویسنده: Edwin Lefèvre

کتاب ساختگی «خاطرات یک منشی سهام» نوشته نوشته ادوین لِوِفِر که برای اولین بار در سال 1923 منتشر شد، به طور دقیق به سبک زندگی در وال استریت اشاره می‌کند.

این کتاب برای چندین دهه، الهام بخش سرمایه گذاران زیادی بوده است.


توجه: این لیست تکمیل خواهد شد. همچنین در خصوص کتاب‌های معرفی شده می‌توانید نظرات خود را به اشتراک بگذارید و با معرفی کتاب‌های مرتبط دیگر، ما را در تکمیل این فهرست کمک کنید.
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید
2 نظرات
 1. امید می گوید

  سلام .این کتابارو از کجا میشه تهیه کرد .و این کتابا ترجمه شدش هم هستش .ممنون

  1. پیام کیوانی می گوید

   سلام، کتاب‌هایی که ترجمه شده‌اند را در خود مقاله مشخص کرده‌ایم.
   برای خرید باید از فروشگاه‌های اصلی شهرتان بپرسید؛ برخی از کتاب‌ها را به صورت آنلاین نیز می‌توانید سفارش دهید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.