20 درس مدیریت زمان که هر شخصی باید بداند

هنگامی که بخواهید کاری را شروع کنید، به هرچیزی که بتواند به مدیریت زمان شما کمک کند نیاز خواهید داشت. بسیاری از افراد به سختی کار می‌کنند، اما به دلیل انجام همزمان چندین کار و یا تمرکز بیش از اندازه بر روی جزئیات زمان زیادی را از دست می‌دهند.
با یادگرفتن درس‌های مدیریت زمان می‌توانید از زمان خود به شکلی بهتر استفاده کنید و بهره‌وری بیشتری داشته باشید. پس با این مقاله از رسالرن با ما همراه باشید.

۱- همیشه زمان وجود دارد

هرگز نگویید که زمان کافی ندارید. اگر کاری را در زمان مقرر به اتمام نمی‌رسانید، به این دلیل است که آن کار را ضروری در نظر نمی گیرید و یا از انجام دادن آن لذت کافی نمی‌برید. بنابراین به انجام کارهای دیگر مشغول می‌شوید.

۲- کارهای پیش بینی نشده

هرگز برای تمام ساعات روز برنامه کاری در نظر نگیرید. به زبانی ساده‌تر، همیشه کارهایی برای انجام دادن پیش خواهد آمد؛ پس تنها برای چهار یا پنج ساعت کار واقعی روزانه خود برنامه ریزی کنید.

۳- زمان کار و استراحت خود را شناسایی کنید

ممکن است بعضی از روزها حوصله کار کردن نداشته باشید، و در مقابل بعضی از روزها بتوانید ۱۲ ساعت پیوسته کار کنید. چنین وضعیت‌هایی را شناسایی کنید و میان آنها تعادل برقرار کنید.

۴- توقف چند وظیفه‌گی!

تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد که چند وظیفه‌گی تمرکز مغز را از بین می‌برد. اگر در طول روز این کار را انجام دهید (انجام همزمان چند کار) مغز خود را به سمت فرسودگی خواهید کشاند.

۵- زمان محدود باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

بررسی‌ها نشان داده است که اگر زمان محدود و کوتاهی برای انجام امور در نظر گرفته شود، بهره‌وری فرد افزایش می یابد. در واقع، حس اضطرار باعث خواهد شد تا با دقت بیشتری بر روی انجام کار متمرکز شوید.

۶- شروع با کارهای کوچک

منتظر نمانید تا زمان مناسب برای شروع کار از راه برسد. بهترین زمان همین الان است، با انجام یک کار کوچک شروع کنید تا چرخ انجام کارها شروع به غلطیدن کند و بتوانید به سراغ کارهای بزرگ‌تر بروید.

۷- اجرای برنامه خوب، بهتر از برنامه عالی انجام نشده است

یک برنامه خوب که الان اجرا شود، بهتر از برنامه عالی است که هفته بعد انجام شود. کمال گرایی را متوقف کنید تا بیشتر از این زمان از دست ندهید.

۸- کار زیاد به معنای بهره‌وری بیشتر نیست

مدیریت زمان به شما یاد می‌دهد که کار زیاد به معنای کسب نتایج بیشتر نیست. به بیانی دیگر، یکی از اهداف مدیریت زمان کاهش حجم کار و داشتن زمان کافی برای انجام امور مهم‌تر می باشد.

۹- فکر کردن و انجام دادن را از یکدیگر تفکیک کنید

بهتر است که یکبار بنشینید و تمام ایده‌هایی را که دارید بر روی کاغذ بنویسید و سپس شروع به اجرایی کردن آنها بکنید. در صورتی که بخواهید به هنگام انجام امور در مورد آنها فکر هم کنید، بازدهی خود را پایین خواهید برد.

۱۰- گذاشتن جلسات در ساعات اولیه روز

توصیه می‌شود که جلسات خود را برای ساعات اولیه روز تنظیم کنید. بدین طریق آنها را از یاد نخواهید برد و همچنین مابقی ساعات روز را می‌توانید با خیال آسوده به کارهای خود مشغول شوید و نگران قرارتان نباشید.

۱۱- جلسات و ارتباطات خود را بدون وقفه و از طریق ایمیل و یا تلفن برنامه ریزی کنید.

اگر در طول روز با افراد مختلف قرار بگذارید، زمان‌های زیادی را طی این ارتباطات از دست خواهید داد. سعی کنید جلسات خود را به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که وقفه‌های زیادی نداشته باشند و همواره فرصت کافی برای انجام هدف اصلی آن روز خود داشته باشید.

۱۲- هرگز دو وظیفه متفاوت اهمیت یکسان نخواهند داشت.

یکی از اهداف تهیه لیست وظایف انجام دادنی (To Do List) این است که بدانید کدام کار اهمیت بیشتری دارد تا آن وظیفه را قبل از هر کار دیگری انجام دهید. در تهیه لیست دقت کافی داشته باشید و امور را به درستی اولویت بندی کنید.

۱۳- اهداف بزرگ را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید.

برای درک بهتر موضوع از یک مثال استفاده می‌کنیم. مربیان فوتبال هدف بزرگی مانند قهرمانی دارند اما به جای اینکه بازیکنان را برای قهرمان شدن متمرکز کنند، آنها را برای بازی پیش رو تمرین می‌دهد. در واقع همین امتیاز همین تک بازی‌ها در انتها می تواند تکلیف قهرمانی را مشخص کند.

۱۴- همیشه باید بدانید که مهم‌ترین وظیفه شما طی روز چیست.

اگر وظایف خود را اولویت بندی کرده باشید، باید بدانید که مهم‌ترین وظیفه امروز شما چیست. بدین طریق تمام انرژی و توجه خود را صرف انجام آن کار خواهید کرد.

۱۵- یاد بگیرید از دیگران استفاده کنید

برای اینکه واقعا مفید و موثر کار کنید، لازم است که بخشی از کارها را به دیگران واگذار کنید.

اگر شخصی دیگر بتواند کاری را ۸۰٪ به درستی انجام دهد، آن کار را واگذار کنید.

– جان سی مکسول

۱۶- تنها به امروز فکر کنید

گذشته را رها کنید. موفقیت‌ها و یا شکست‌هایی که در گذشته داشته‌اید، دیگر گذشته‌اند. اکنون باید تمام تمرکز خود را بر روی زمان حال بگذارید.

۱۷- برای هرچیزی زمان مشخصی در نظر بگیرید.

هرگز برای کاری زمان نامحدود در نظر نگیرید. برای تمام کارهایتان یک نقطه پایانی در نظر بگیرید.

۱۸- همیشه یادداشت برداری کنید

اگر ایده‌ای به ذهن‌تان رسید آن را یادداشت کنید. فرقی نمی کند که بخواهید در دفتر یادداشت، تخته وایت برد و یا در نرم افزاری مانند Evernote آن را بنویسید، به هرحال تنها به حافظه خود اتکا نکنید.

۱۹- انجام یک کار خاص برای افزایش خلاقیت.

اگر می‌خواهید در کار خود خلاق باشید، لازم است که طی روز تنها بر روی همان مورد تمرکز داشته باشید. به بیانی دیگر، وظایف مختلف دیگری مانند پشتیبانی مشتریان را به افراد دیگری بسپارید و خودتان بر روی موضوع تمرکز کنید.

۲۰- ارزش زمان شما!

برای زمان خود ارزش قائل شوید و مطابق با همان ارزش از آن استفاده کنید. اگر یک ساعت وقت شما ۱ میلیون ارزش داشته باشد، قطعا آن را برای امور غیر مهم خرج نخواهید کرد!

5/5 - (3 امتیاز)
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید
1 نظر
  1. فال حافظ می گوید

    ممنون بسیار جالب و کامل مدیریت و زمان و توضیح دادین

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.