5 مزیت کارآفرینان جوان نسبت به کارآفرینان مسن

این روزها در خصوص کارآفرینی زیاده می شونیم و نکته جالب توجه این است که معمولا افراد جوان به این موضوع علاقه بیشتری پیدا کرده اند. در این مقاله می خواهیم شما را با مزیت هایی که کارآفرینان جوان نسب به سایر همتایان مسن‌تر خود دارند آشنا کنیم.

من به شدن طرفدار نسل هزاره هستم. نسلی که در فاصله سال های 1970 تا 2000 به دنیا آمده اند. نه به این خاطر که خودم نیز در این نسل قرار دارم؛ بلکه به این علت که همه مقاله هایی که خوانده ام به تخریب این نسل پرداخته است. با این حال جالب است که بسیاری از کارآفرینان موفق و مشهور در این نسل قرار دارند. کسانی مانند مارک زاکربرگ موسس فیس‌بوک، درو هیوستون بنیانگذار دراپ باکس و ایوان اسپیگل موسس اسنپ چپ. برخی امپراتوری بزرگ خود را قبل از اینکه به سن 30 سالگی برسند، راه اندازی کردند. افرادی مانند بیل گیتس، ریچارد برنسون، استیو جابز و مایکل دِل. من نیز اولین شرکتم را زمانی که 16 ساله بودم راه اندازی کردم. تیشرت هایی را طراحی می کردم و با کمک دوستانم چاپ می کردم و به همکلاسی های دوران دبیرستانم می فروختم.

در این مقاله سعی دارم برخی از مزیت هایی را که کارآفرینان جوان دارند، به اختصار بیان کنم:

1. مسئولیت کمتر

مسئولیت خانواده و فرزند و پرداخت صورتحساب ها برعهده ما نیست. می توانیم انعطاف پذیری و تمرکز بیشتری در کار داشته باشیم. این فقدان مسئولیت می تواند بین کارآفرینی که می خواهد ریسک کند و کارآفرین دیگر که تمایل به ریسک ندارند، تفاوت زیادی ایجاد کند. این تفاوت می تواند تنها دلیل به وجود آمدن کسب و کار نیز باشد.

 

2. سادگی

سادگی مزیت بسیار بزرگی است. شما نمی دانید که بهترین کار چه معنایی دارد. هیچ تصور از قبل پیش بینی شده ای ندارید که چه کاری را باید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید. خارج از چهارچوب ها فکر می کنید؛ مرزها و محدودیت ها را کنار می گذارید و آزادانه زندگی می کنید. به همین علت است که کارآفرینان جوان می توانند دنیا را تغییر دهند.

 

3. ریسک پذیر بودن

هرچه ریسک بزرگ تری انجام دهید احتمال شکست شما بزرگ تر خواهد بود و همین طور احتمال موفقیت تان بیشتر خواهد شد. در چندسال گذشته کارآفرینی به نام ایلان ماسک، سه میلیون دلارش را از دست داد. اما در 32 سالگی توانست تقریبا 250 میلیون سرمایه از طریق همین قدرت ریسک پذیری به دست بیاورد. با این حال پروژه های ساختمان سازی‌اش به نام تسلا و اسپیکس، باعث شد بیشتر پول نقدش را از دست بدهد. وی مجبور شد هزینه زیادی صرف کند تا بتواند پروژه هایش را زنده نگه دارد. او روی آخرین چک اش نوشت: «من همه چیزم را خرج کرده ام؛ همه چیز! مجبورم از دوستانم قرض بگیرم.»

بلاخره ایلان توانست همه بدهی هایش را پرداخت کند؛ کمتر از 18 ماه پروژه تسلا مشهور شد. و در پایان 630 میلیون دلار سرمایه، ایلان ماسک را به یکی از میلیونرها تبدیل کرد.

 

4. زمان بیشتر

وقتی فرد جوانی شروع به تجارت می کند، وقت زیادی دارد که تجربه کسب کند. در این زمینه مثالی می زنم از فرد جوانی به نام کاب برایانت. او بسکتبالیست موفقی است که این ورزش را از سه سالگی شروع کرده است. با این مثال می توانیم ببینیم که چقدر عامل زمان اثر مهمی در موفقیت فرد دارد.

علاوه براین، عامل زمان می تواند شکست را به تعویق بیندازد. اگر کارآفرینی در 19 سالگی در حرفه اش شکست بخورد باز هم زمان بیشتری نسب به یک کارآفرین 40 یا 50 ساله دارد.

 

5. اشتیاق

کارآفرینان جوان، عطش سیری ناپذیری برای فعالیت و یادگیری بیشتر دارند. اشتیاق اگر به شیوه درستی پرورش یابد، می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی مهم تلقی شود. زمانی که جوان تر بودم تمایلم به یادگیری بیشتر، باعث شد تا فرصت های زیادی به دست آورم و از همین اشتیاق به یادگیری توانستم سرمایه خوبی کسب کنم. به جای آنکه در مسیر شرکت های بزرگ به فعالیت بپردازم، کاری را برای خودم راه اندازی کردم که پول زیادی برایم نداشت اما تجربه های زیادی از آن آموختم.

این اشتیاق برای کارکردن و یادگیری بیشتر که بود که به موفقیت هایم شکل داد. بدون این اشتیاق ممکن بود که به شکل عادی‌ای درگیر کسب سرمایه می شدم و هیچ چیز جدیدی نمی آموختم. من نمی توانستم به خودم اجازه دهم که این اتفاق برایم رخ دهد.

چندی پیش، برندن یکی از دوستانم در فیس بوک این جمله را به اشتراک گذاشته بود: «هیچ وقت قانع نشوید، به آزمایش کردن و باز تولید محصول‌تان ادامه دهید. کاربران شما همیشه به دنبال محصول جدیدی هستند. شما باید قبل از آنها کشف کنید که آن محصول چیست.»

مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.