نکاتی مهم برای کارآفرینی در ایران

کارآفرینی مقوله مهم و البته جذابی است که می تواند برای شخص کارآفرین در برخی موارد سخت و پیچیده شود. در این مقاله از رسالرن در خصوص نکاتی مهم که کارآفرینان ایرانی می توانند با رعایت کردن آنها جلوی مشکلات را بگیرند گفته شده است. پس با ما همراه باشید.

این یک گزاره قطعی است؛ همیشه کارآفرینانی موفق بوده اند که خودشان بالای سر خط تولیدشان بوده اند. امکان ندارد کارآفرینی را پیدا کنید که بالای سر خط تولید نبوده اند و موفق شده باشند. کارآفرینانی بوده اند که دستگاه هایی را برای تولید خریداری کرده اند و در هفته سوم – چهارم تولید از کارگران شنیده اند که دستگاه خراب شده و چون هیچ شناختی از دستگاه ها نداشته اند، زیر بار هزینه های بیشتر رفته اند، در حای که این امکان بوده که چنین هزینه هایی را با شناخت بیشتر، کم کرد و تولید را بهینه‌تر جلو برد. در مقابل، کارآفرینانی بوده اند که خودشان دستگاه را کارخانه سازنده تحویل گرفته اند و بعد خودشان به کارگران آموزش کار با دستگاه را داده اند.

در برخی موارد ممکن است به مشکل خوردن دستگاه ناشی از نارضایتی کارگر باشد که با خراب کردن دستگاه، نارضایتی خود را بروز می دهد. اگر کارآفرین از چم و خم ادوات اطلاع نداشته باشد؛ تشخیص درستی نمی دهد و این گونه وارد چرخه فرسایشی تعمیر و خرابی مجدد دستگاه می شود و ترکیب همین عوامل است که می تواند یک کسب و کار را با بحران عدیده مواجه کند.

در کنار این شناخت، می توان از شناخت دیگری نام برد که حلقه مشترک تمام کسب و کارهای موفق است و آن، مهندسی مالی و بودجه بندی است. حتی در اداره اقتصادی کشور هم مهم ترین سازمان، برنامه و بودجه است؛ به گونه ای که اگر این سازمان به خوبی کار نکند، تحولی اساسی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد. خیلی از کارآفرینان با مقوله بودجه بندی آشنا نیستند. مدیریت تنخواه را نمی دانند و گردش مالی را آنچنان که باید درک نمی کنند. این گونه می شود که کسب و کار از درون آسیب می بیند و در حالی که شاید فروش هم خوب باشد، اما سود چندانی از کسب و کار حاصل نمی شود که در نهایت به تعطیلی کسب و کار می انجامد.

شما در کارآفرینی مسوولیت چند زندگی شغلی و مالی و چند انسان دیگر را در قالب استخدام کردن آنها قبول می کنید. شما مثل یک خلبان هستید. اشتباه یک خلبان در حین پرواز، تبعات بسیار بزرگی نه فقط برای خودش که برای کسانی دارد که به او اعتماد کرده اند و مسافر آن هواپیما شده اند. اگر از مهندسی مالی و بدجه بندی کار، اطلاعاتی راه گشا نداشته باشید، صرفا زندگی شغلی و مالی خود را به خطر نینداخته اید؛ بقیه هم درگیر این مشکل شما می شوند.

بنابراین آموختن بودجه بندی شاید یکی از مهم ترین اقدامات برای کارآفرینی اصولی و بر مدار صحیح باشد. اما این آموختن یک مزیت بزرگ دیگر هم دارد و آن این است که کارآفرین را واقع گرا می کند. خیلی ها وقتی که قرار است به راه اندازی کسب و کار فکر کنند، درگیر عددهایی رویایی می شوند که هیچ نسبتی با واقعیت ندارد و معمولا در عمل هم به شکست می انجامد.

وقتی می خواهند درگیر تهیه بودجه برای کسب و کار شوند، صرفا امیدوارند که بتوانند بودجه برای پیشبرد کار تامین کنند. در حالی که نمی دانند صرف امید داشتن گرهی را باز نخواهد کرد و موفقیتی را به وجود نخواهد آورد. با تقویت چنین ذهنیت هایی می توان مسیر پر پیچ و خم کارآفرینی را به بهترین نحو پیمود.

در کنار این موارد باید روی مرام و معرف و انصاف، تاکید ویژه‌ای داشت. در کارآفرینی در خیلی از موارد در مقام قضاوت قرار خواهید گرفت؛ چه بخواهید و چه نخواهید. اگر انصاف نداشته باشید، آسیبی جدی بر کسب و کارتان و اعتبارتان وارد خواهد شد.

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.