5 دلیل بد برای ایجاد کسب و کار شخصی

راه اندازی یک کسب و کار شخصی برای هر کسی جذاب است. اینکه برای خودتان کار کنید. ساعت های کاری خودتان را داشته باشید. درآمد بیشتری کسب کنید. اموری را که خوشتان نمی‌آید را انجام ندهید و…
موارد فوق باعث می‌شوند تا بسیاری از افراد فکر ترک شغل فعلی را در سر بپرورانند، و به سراغ رویای خودشان (ایجاد کسب و کار شخصی) بروند. اما قبل از اینکه بخواهید چنین اقدامی را انجام دهید، پیشنهاد می کنم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

دلایل نامناسب برای راه اندازی کسب و کار شخصی

در نگاه اول شاید اینگونه به نظر آید که داشتن یک کسب و کار شخصی برای همه افراد مناسب باشد، اما بهتر است بدانید که برای بیشتر مردم توصیه نمی‌شود.

1- می‌خواهید رئیس خودتان باشید

به احتمال زیاد با دیدن عنوان این سوال را بپرسید که «آیا اینکه رئیس خودمان باشیم بد است؟».

قطعا نه – به شرطی که ایده مناسب و سودآور داشته باشید که بتوانید محصول/خدمت خود را به فروش برسانید. در این شرایط می توانید برای تجارت خود برنامه ریزی کنید، و از اینکه رئیس خودتان باشید، لذت ببرید.

اما اگر انگیزه شما از اینکه رئیس خودتان باشید، احساس تنفر نسبت به کارتان (و حتی بدتر از آن، رئیس فعلی‌تان) باشد؛ به جای آنکه مشکل را رفع کنید، در حال فرار از آن هستید. بنابراین، توصیه می‌شود احساسات عاطفی را وارد تصمیمات مهم کاری نکنید، چراکه به احتمال زیاد در انتها دچار پشیمانی خواهید شد.

کار نکردن برای دیگران

عده‌ای از افراد نیز تنها به این دلیل که نمی‌خواهند برای شخص دیگری کار کنند، به سراغ کسب و کار شخصی می روند. اما لطفا کمی فکر کنید؟ آیا به این جواب نرسیدید که در هر حالت شما برای دیگران کار می کنید!
به زبانی ساده‌تر، اگر کسب و کار شخصی خودتان را هم داشته باشید، باز هم برای دیگران کار می کنید؛ برای مشتریان‌تان؛ که می تواند سخت‌تر از هر شغل دیگری باشد.

 

2- فرار از بیکاری

برخی از افراد تنها به این دلیل تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار شخصی می گیرند که نمی توانند یک موقعیت شغلی برای خود پیدا کنند.

پیشنهاد می شود که یک کسب و کار را صرفا برای فرار از بیکار بودن شروع نکنید. در واقع، وقتی بیکار هستید منابع مالی محدودی در اختیار دارید که باید آن را هم در راه ایجاد کسب و کار شخصی خرج کنید. در نتیجه، با گذشت زمان فشار مشکلات مالی باعث خواهد شد تا احساس فوریت کرده و ایده هایتان را بدون آزمایش انجام دهید، که این امر احتمال شکست را افزایش می دهد.

تلنگر: چرا بیکار هستید و نمی‌توانید شغلی برای خود پیدا کنید؟

 

3- به دنبال ساعات کاری کمتر هستید

این مورد زمانی اتفاق خواهد افتاد که کسب و کار شما به ثبات رسیده باشد. و برای رسیدن به آن جایگاه باید چالش های زیادی را رد کرده باشید.

بسیاری از افرادی که کسب و کار شخصی خود را راه اندازی می کنند، حتی بیشتر از کار عادی برای آن زمان می گذارند. شاید در کسب و کار شخصی خودتان مجبور نباشید که صبح زود از خواب بیدار شوید، اما مطمئن باشید که برای موفقیت کارتان این کار لازم هست و حتی شاید نیاز باشد شب ها را هم مشغول کار باشید!

 

4- شخص دیگری آن را انجام نمی دهد

اگر رقابتی برای ایده‌تان وجود ندارد، به این دلیل نیست که بازاری برای آن وجود ندارد؟

افرادی که ایده های جدید به ذهن‌شان خطور می کند، و شروع می کنند به کار بر روی آن ایده ها؛ بدون آنکه بررسی کنند آیا بازاری برای آن محصول/خدمت وجود دارد یا خیر، در بیشتر مواقع با شکست مواجه می شوند. استارت آپی ها این موضوع را بهتر از هر شخص دیگری درک می کنند!

اگر شخص دیگری آن کار را انجام نمی دهد، شاید به این خاطر باشد که برای آن ایده بازاری وجود ندارد. پس هرگاه به یک ایده اجرا نشده رسیدید، بهتر است که جستجوهای زیادی را انجام دهید تا از میزان تقاضای مردم مطلع شوید. در مواجهه با ایده های جدید محتاط باشید و نگذارید احساسات شما (به عنوان صاحب ایده) چشم شما را بر روی حقایق ببندد.

البته این موضوع را نباید با “انجام دادن کارها به شکل دیگر” اشتباه گرفت.

 

5- کسب ثروت آسان و سریع

این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست که بهترین راه برای پولدار شدن، ایجاد و مدیریت کسب و کار شخصی می‌باشد. اما هرگز انتظار نتایج زودرس را نداشته باشید.

بسیاری از افرادی که به سمت ایجاد کسب و کار شخصی می روند، رویای کسب ثروت در مدت زمان کوتاه را دارند. اما قبل از اینکه به اهداف خود برسید، باید مشکلات و چالش های فراوانی را پشت سر بگذارید. مدیریت کسب و کار شخصی و به سود رساندن آن هرگز کار آسانی نیست، اما قطعا ارزش آن را دارد!


در این مقاله به چند مورد از دلایل نامناسب برای این که بخواهید کاری را شروع کنید، اشاره شد. اگر شما هم در یکی از این دسته ها قرار می گیرد، بهتر است قبل از اینکه شغل خود را ترک کنید، کمی بیشتر تحقیق کنید. با این کار احتمالا دلایل بهتری برای ایجاد کسب و کار شخصی‌تان پیدا خواهید کرد.

اگر در این خصوص نظر و یا تجربه‌ای دارید، از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید 🙂

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.