آموزش جامع نصب وردپرس

وردپرس محبوب ترین سیستم وبلاگ نویسی می‌باشد که توسط میلیون ها نفر از سرتاسر دنیا استفاده می شود. محیط مدیریت ساده و کارایی بالای این سیتسم مدیریت محتوا باعث شده است که اغلب افراد برای راه اندازی وب سایت از این CMS در پروژه های تحت وب خود استفاده کنند. در این مقاله نحوه نصب وردپرس در پنل های مختلف ها را به شما نشان خواهم داد، تا آخر نوشته همراه باشید.

1. دریافت آخرین نسخه وردپرس

قبل از اینکه به سراغ آموزش بریم، ابتدا باید جدیدترین نسخه منتشر شده از این سیستم مدیریت محتوا را دانلود کنیم. خوشبختانه گروهی فعال و متشکل از جوانان کشورمان اقدام به فارسی سازی هسته این نرم افزار تحت وب کرده و آن را همانند نسخه اصلی به صورت رایگان در اختیار فارسی زبانان قرار داده اند. با وجود اینکه می توانید نسخه فارسی وردپرس را از طریق وب سایت های مختلف دانلود کنید، اما بهتر است این کار را از طریق سایت اصلی خود وردپرس فارسی به نشانی wp-persian.com انجام دهید.

 

2. ایجاد پایگاه داده برای نصب وردپرس

پایگاه داده (Database) محل نگه داری اطلاعات سایت می باشد. قبل از اینکه بخواهید اقدام به نصب کنید، می بایستی پایگاه داده را ایجاد کنیم. اطلاعات مربوط به پایگاه داده را در جایی یادداشت کنید که در ادامه مراحل نصب لازم خواهند شد. از آنجا که سرویس های هاستینگ از پنل های مختلف برای مدیریت فضای وب سایت استفاده می کنند، مروری کوتاه به نحوه ایجاد پایگاه داده در پنل های مختلف می کنیم:

ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین Direct Admin

دایرکت ادمین Direct Admin

وارد پنل مدیریت هاست شوید. گزینه مربوط به مدیریت پایگاه داده را پیدا کنید. در تصویر فوق این مورد را که «مدیریت MySQL» نام دارد را مشخص کرده ام، البته پنل دایرکت ادمین من فارسی بود و در صورتی که پنل شما فارسی نباشد، نام آن «MySQL Management» خواهد بود. با کلیک بر روی آن به صفحه ای منتقل خواهید شد که لیست پایگاه داده ها را نشان خواهد داد (اگر هاست خود را تازه گرفته باشید، موردی برای نمایش نخواهد بود). در کنار صفحه بر روی ایجاد پایگاه داده جدید کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین

در صفحه نشان داده شده از شما اطلاعات مربوط به پایگاه داده ای که می خواهید ایجاد کنید پرسیده خواهد شد. اطلاعاتی که در این مرحله وارد می کنید را یادداشت تا بعدا به هنگام نصب وردپرس از آنها باید استفاده کنید.

 

پیکربندی فایل wp-config.php

بعد از اینکه بسته وردپرس را دانود کردید، باید آن را بر روی هاست آپلود کنید (در لوکال هاست به مسیر مورد نظر کپی کنید) و از حالت فشرده خارج کنید. اکنون آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کنید تا سیستم نصب کننده نشان داده شود.

setup-config

نکته: با خارج کردن وردپرس از حالت فشرده پوشه wordpress ایجاد خواهد شد. بنابراین اگر نمی خواهید که سایت خود را از طریق آدرس پوشه مشاهده کنید، محتویات موجود در آن را به مسیر اصلی (Root) منتقل کنید.

setup-config-step1

اکنون زمان آن رسیده است تا از اطلاعاتی که یادداشت کرده بودیم استفاده کنیم. تمامی فیلدها مشخص هستند و توضیحات هریک توسط خود وردپرس در کنار فیلد نوشته شده است. بنابراین نیاز به توضیح اضافی توسط من نیست! بعد از اینکه اطلاعات را وارد کردید بر روی دکمه ارسال کلیک کنید تا به مرحله بعدی از نصب وردپرس منتقل شوید.

آموزش تصویری نصب وردپرس

صفحه فوق که معروف به فرآیند نصب 5 دقیقه ای وردپرس می باشد، آخرین مرحله راه اندازی این CMS می‌باشد که اطلاعات مربوط به سایت و شناسه کاربری خود را وارد خواهید کرد. بعد از انجام این مرحله می توانید به داشبور وردپرس وارد شوید.

داشبورد وردپرس

کار نصب وردپرس در اینجا به پایان رسید و جا دارد که ورود شما را به دنیای مهیج وردپرس خوش آمد بگم 🙂 همانطور که خودتان شاهد بودید کار نصب بسیار ساده و آسان بود و همانطور که در ابتدای نوشته اشاره کردم، همین سادگی باعث شده است تا وردپرس به چنین محبوبیتی دست یابد. در نهایت اگر در مراحل نصب با مشکلی مواجه شدید می توانید از بخش دیدگاه ها مشکل خود را مطرح کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.