غلبه بر بهانه های کشنده کارآفرینی

همیشه دوست داشتید کارآفرین شوید و در نهایت ایده کسب و کار خوبی نیز به دست آورده‌اید. ایده شما گره بزرگی از زندگی بخشی از مردم باز می کند. این ایده حتی می تواند جهانی شود. فعلا هیچ رقیبی ندارید یا رقبای فعلی‌تان خیلی ضعیف هستند. شب و روز در مورد این ایده فکر کرده‌اید و برای راه اندازی شرکت و عملی کردن ایده‌تان رویاها بافته‌اید. اما، به دلایلی نمی توانید ایده تان را عملی کنید. به نظر خطرناک می‌آید… تازه خودتان هم شغلی وقت گیر دارید. این بهانه ها آشنا نیست؟!

بسیاری از مردم فقط خودشان را از راه اندازی کسب‌وکارشان می ترسانند. قبل از آن که شرکتم را راه اندازی کنم، فکر می کردم که ایده ای دیوانه وار دارم. اما بعدها فهمیدم ترس های به ظاهر منطقی گذشته ام فقط بهانه هایی دست و پا گیر بوده اند.

در زیر رایج‌ترین دلایلی را که افراد به خاطر آنها از راه اندازی کسب و کارشان سرباز زده اند را فهرست کرده ایم. همچنین توصیه هایی برای گذشتن از این موانع آماده کرده ایم. با ما همراه باشید:

1- زمان مناسبی نیست

افرادی را می شناسم که در سنین نوجوانی کارآفرین شده اند و همچنین افرادی نیز وجود دارند که در 60 سالگی دست به این کار دست زده اند. رازی وجود دارد که هرکسی که کسب و کاری راه اندازی کرده است از آن با خبر است: هیچ‌گاه زمان مناسبی برای کارآفرینی وجود ندارد.

همیشه می توانید خودتان را قانع کنید که به پول، تجربه، زمان، ارتباطات، اعتماد به نفس، مهارت و چیزهای بیشتری نیاز دارید. این فهرست تا دلتان بخواهد ادامه دارد. توصیه من چیست؟

ایمان داشته باشید که همین الان بهترین لحظه است. یکی دو سال دیگر که کسب و کارتان رونق بگیرد، متوجه خواهید شد که همینطور بوده است.

 

2- اگر شکست بخورم چه؟

کارآفرینان معمولا چنان اعتماد به نفسی دارند که بر روی احتمال شکست متمرکز نمی شوند. اما حقیقت تلخ این است که 80% از کسب و کارها در 18 ماهه نخست فعالیت دچار شکست می شوند. از نظر من احتمال شکست را بپذیرید. چرا؟ زیرا اگر شکست بخورید، درس هایی واقعا ارزشمند در مورد خودتان، کسب و کار و زندگی تان به دست آورده اید. شاید کسب و کار دیگری شروع کنید و شاید اصلا متوجه شوید که کارآفرینی مناسب شما نیست. اما اگر تلاش تان را نکنید، هیچگاه نخواهید فهمید.

ترس از شکست نباید شما را از انجام چیزی باز دارد. به یاد داشته باشید افرادی که در بستر بیماری های لاعلاج هستند، حسرت کارهایی را می خورند که انجام نداده اند، نه کارهایی که انجام داده و در آنها شکست خورده اند.

 

3- به اندازه کافی پول ندارم

بسیاری از افرادی که می خواهند کسب و کاری را شروع کنند تنها نان آور خانواده هستند و نمی توانند بدون حقوق ماهیانه فعلی زندگی را بچرخانند. من به هرکسی که می خواهد کسب و کاری راه اندازی کند توصیه می کنم که پس اندازی به اندازه 18 ماه مخارج خانه داشته باشد. ممکن است در هجده‌ماهه نسخت کارآفرینی درآمدی نداشته باشید ولی اگر چنین پس اندازی داشته باشید با خیال راحت تری ادامه می دهید و در صورت نیاز قبل از پایان آن هجده ماه به دنبال شغل دیگری می روید.

چیزی که من در مورد این «قانون هجده ماهه» دوست دارم این است که به این شکل به خود و خانواده تان اطمینان خاطر بدست می آورید و با خیال راحت تری می توانید شغل فعلی را ترک کنید.

 

4- مردم مرا کارآفرین نمی دانند

اول از همه باید این را بگویم که شما به عنوان یک کارآفرین باید نسبت به طرز فکر دیگران در مورد خودتان بی اهمیت باشید زیرا همیشه افرادی هستند که می خواهند شما را دچار تردید کنند. اگر می توانید از این افراد فاصله بگیرید. اما نکته مهم‌تر این است که وقتی کسب و کارتان را شروع کنید، خواهید دید که آن افراد منفی گرای اولیه چطور رنگ عوض می کنند و شما را به عنوان یک کارآفرین مادرزاد می پذیرند.

زمانی که کارتان را به عنوان رئیس یک شرکت شروع کنید، دیگر به عنوان یک رهبر دیده می شوید، نه آنچه قبلا بوده اید (مدیر خدمات مشتری، کارمند حسابداری، آبدارچی و…). مردم به افراد که شانس‌شان را امتحان می کنند و شهرت، سرمایه و شغل شان را فدای کارآفرینی می کنند، احترام می گذارند.

 

5- به نظر خیلی سخت می‌آید

درست است. راه اندازی یک کسب و کار آسان نیست. شاید دشوارترین کاری باشد که در طور عمرتان انجام داده اید. ساعت خوابتان تغییر خواهد کرد، با همسرتان بحث خواهید کرد، وقت کمتری برای فرزندان‌تان خواهید داشت و شاید تمام سرمایه‌تان را نیز از دست بدهید.

به اندازه کافی ترساندمتان؟ امیدوارم! زیر این کار اصلی شوخی بردار نیست. تا زمانی که خود را برای این مشکلات آماده نکرده اید، کسب و کاری راه اندازی نکنید. اگر کارآفرینی آسان بود، همه این کار را می کردند. تصمیم ساده تر برای بیشتر مردم این است که دلشان را به حقوق ماهانه خوش و به همان بسنده کنند و درست به همین دلیل است که بیشتر مردم شرکتی را راه اندازی نمی کنند.

توصیه من این است که با خودتان صادق باشید و اگر از صمیم قلب می دانید که می توانید از پس این کار برآیید، پس به خود ایمان داشته باشید و عملی‌اش کنید.

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.