راهکار عاشقی در کسب و کار

اگر همین الان غول چراغ جادو ظاهر شود و از شما بخواهد سه تا از خواسته های خود را بگویید، آیا در کمتر از پنج ثانیه می توانید آن سه مورد را نام ببرید؟ اگر پاسخ منفی است شما گم شده اید! سردرگم هستید و به بیراهه می روید.

مگر می شود آدمی نداند چه می خواهد و آن گاه شبانه روز بتازد؟ مگر می شود شما در حال رفتن باشید ولی ندانید به کجا می روید؟ شاید به همین علت است که سال هاست برخی افراد درحال رفتن هستن، عرق می ریزند و رنج می کشند ولی همواره می نالند، ناراضی و دچار یاس و ناامیدی هستند. علت را پیدا کنیم، راهکار چیست؟ اگر دچار این احوالات هستیم، چه کنیم؟

 

معجزه عشق

دقت کرده اید که تقریبا بیشتر انسان ها ازدواج می کنند، دقت کرده اید که بیشتر ازدواج ها به دنبال یک علاقه و عشق شکل می گیرند؟ و حتما تایید می کنید که زندگی هایی که با علاقه قلبی، عمیق و منطقی شکل می گیرند پایدارتر، ماندگارتر و از سوی طرفین همراه با عشق و علاقه همواره موجبات رضایت را فراهم می آورند.

از طرف دیگر دقت کرده اید که بیشتر انسان ها موفق به راه اندازی کسب و کار موفق نمی شوند و تقریبا 90% از دارایی های جهان در اختیار حدود کمتر از 10% از افراد جامعه است؟

به عبارتی حدود کمتر از ده درصد مردم از تکنیک یا راهکار عاشقی در کسب و کار بهره می گیرند و تا قله موفقیت صعود می کنند.

عاشق بی قرار است، خسته نمی شود، خواب ندارد، یادش می رود غذا بخورد، هیچ چیز مانعش نمی شود، فقط به معشوق فکر می کند. عاشق عاقل علم اش همراه با عمل است و دست به اقدام می زند. باخت را نمی بیند، او دو راه بیشتر روبه روی خود نمی بیند؛ یا وصال یا تلاش برای وصال تا جان در بدن دارد! چطور اینگونه شویم؟

 

معجزه قلم

حتما شما هم موافق هستید که مهم ترین عامل این است که هدفمان را مشخص کنیم. بیاییم همین الان قلم و کاغذ برداریم و اهداف خود را حوزه های شخصی، اجتماعی، خانوادگی، علمی، جسمی و روحی بنویسیم.

از روی کاغذ زندگی کنیم، هر شب بنویسیم، هر صبح بنویسیم، نوشتن معجزه می کند، باور کنید. خداوند هم به قلم و هر آنچه نوشته قسم خورده است. با نوشتن اهداف، آنها را خلق می کنیم.

پس آرزوهای خود را بنویسیم تا محقق شوند، باور کنیم که با نوشتن گام بزرگی جهت تحقق اهداف خود بر می داریم.

 

معجزه انگیزه

موتور محرکه انسان ها در میدان مسابقه برای رسیدن به اهداف، انگیزه است. اگر انگیزه نداشته باشیم همانند موتوری خواهیم بود که عامل محرکه را نداریم. سوخت نداریم، انرژی نداریم، نیرو نداریم و در نتیجه حرکت نمی کنیم و به پیش نمی رویم.

عواملی که می توانند در ما ایجاد انگیزه کنند می توانند مادی، غیرمادی، روحی و روانی، اجتماعی، محیطی، سازمانی و… باشند. وی مهم ترین منبع انگیزش از درون خود ما سرچشمه می گیرد که اگر اینگونه باشد هیچ عامل خارجی نمی تواند انگیزه ما را کاهش دهد. پس بیشتر از هرچیزی به خودتان توجه داشته باشید.

 

معجزه تمرکز

من عاشق موشک کروز هستم. از ویژگی های این موشک نکات بسیار خوبی آموخته ام. البته از جنبه تخریبی به هیچ عنوان تاییدش نمی کنم. ابتدا هدف شناسایی می شود و بعد به موشک دستور قفل روی هدف داده می شود و سپس شلیک می شود.

جالب اینجاست که هدف حتی اگر تغییر مسیر و مکان هم بدهد، موشک تا اصابت به هدف تعیین شده، آن را تعقیب می کند و تا انجام ماموریت تعیین شده با سماجت تمام از پیگیری و تلاش دست بر نمی دارد.

نکته عجیب این است که این دستیابی به قیمت جانش تمام می شود ولی عزت و بزرگی خود را در فدا شدن در راه هدف می داند و شاید بلوغ و تکامل خود را در پودر شدن می بیند.

 

بلوغ، عزت، بزرگی و عظمت ما در چیست؟

چقدر حاظریم برای دستیابی به اهداف خود تلاش کنیم، وقت بگذاریم، انرژی، فکر و هزینه صرف کنیم؟

تمرکز موجب می شود به طور خودکار تمام داشته هایمان صرف یک نقطه مشخص شود و آن نقطه مشخص همان سیبل دایره هدف است که باید با تمام قوا به سوی آن شلیک کنیم و در پی آن غرق در شور و شعف شویم.

 


یادداشتی از دکتر علی شاه حسینی (مجله خلاقیت)

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.