تغییر زندگی با راهکارهای کاملا عملی

تغییر زندگی موضوعی است که خیلی‌ها به دنبال آن هستند. افرادی که تمایل دارند با ایجاد تغییرات مثبت به زندگی بهتری دست یابند. افرادی که تصمیم می‌گیرند رژیم غذایی بگیرند، مهارت جدیدی یاد بگیرند، روابط اجتماعی بهتری داشته باشند و… اما در ایجاد این تغییرات شکست می‌خورند. از دید این افراد تغییر سخت و حتی غیرممکن است. احتمالا شما هم چنین وضعیتی را تجربه کرده‌اید و اکنون به دنبال راهکاری عملی هستید.

ما نمی‌گوییم که تغییر سخت نیست، اما غیرممکن هم نیست. اگر علاقه‌مند به تغییر هستید – که بدون شک مایل به تغییر هستید! – در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید تغییری پایدار در زندگی خود ایجاد کنید.

۱- برای چه زندگی می‌کنید؟

قبل از هر چیزی لازم است که دلیل زندگی کردن خود را بدانید. چه رویاهایی در سر دارید؟ به کدام اهداف مهم می‌خواهید برسید؟ اصول و ارزش‌های شما چیست؟ به دنبال چه تغییراتی هستید؟ و چرا احساس می‌کنید که به آن تغییرات نیاز دارید؟

بهتر است که همین الان قلم و کاغذ بردارید و جواب سوالات را بنویسید. در واقع، اگر نتوانید به درستی و به صورت شفاف به سوالات فوق پاسخ دهید؛ یعنی هنوز معنا و مفهوم زندگی را درک نکرده‌اید. پس چگونه می‌خواهید تغییر کنید در حالی که تصویر مشخصی از زندگی ایده آل خود ندارید.

 

۲- تهیه تابلو آرزوها

تصویرسازی ذهنی روشی است که از آن برای رسیدن به موفقیت در امور زیادی استفاده می‌شود. هر چند خود این روش اصول خاص خود را دارد که در دوره‌های مختلف آموزش داده می‌شود؛ اما همه ما از همان دوران کودکی با اصول اصلی این روش آشنایی داشته‌ایم.

به خاطر دارید که در دوران کودکی به چه شغلی علاقه داشتید؟ به احتمال زیاد شما هم مانند بسیاری از کودکان در ذهن خود تصویری از بزرگسالی‌تان را تجسم می‌کردید که در آن به آرزوهای خود رسیده بودید. با اینکه ما این توانایی را از همان دوران کودکی داریم، اما به مرور و با بزرگ شدن این توانایی را کمتر استفاده کرده و احساس می‌کنیم که رسیدن به آن رویاها غیرممکن است.

برای اینکه بتوانید دوباره انگیزه‌ رسیدن به رویاهایتان را بیدار و تقویت کنید، پیشنهاد می‌شود که تابلو آرزوها درست کنید و آن را به دیوار اتاقتان نصب کنید. وقتی هر روز رویاهای خود را در تابلوی رویاهایتان ببینید، کم کم این باور در شما تقویت خواهد شد که می‌توانید به آنها دست یابید.

این روش به ظاهر ساده اما فوق‌العاده را به کار گیرید تا نتایج آن را در زندگی واقعی خود تجربه کنید.

 

۳- اهداف خود را برای رسیدن به آرزوهایتان تنظیم کنید

در گام نخست سوالاتی را مطرح کردیم تا بتوانید معنا و مفهوم زندگی خود را بیابید. اکنون که می‌دانید در زندگی به دنبال چه چیزی هستید، تعیین اهداف دیگر کار سختی نخواهد بود. اهداف خود را برای بازه‌های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید تا همیشه بتوانید در مسیر درست حرکت کنید.

و البته فراموش نکنید که هر از گاهی اهداف خود را بروز رسانی کنید. زندگی همیشه آن طور که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود، در نتیجه اگر شرایط پیش بینی نشده‌ای پیش آمد اهداف خود را منطبق با شرایط جدید بروز رسانی کنید تا در انتهای مسیر بتوانید به خواسته‌هایتان برسید.

 

۴- گام‌های کوچک بردارید

یک بچه قبل از اینکه بتواند راه برود چهار دست و پا حرکت کردن را یاد می‌گیرد، و قبل از اینکه بتواند بدود؛ راه رفتن را یاد می‌گیرد.

شما هم مانند همان بچه لازم است که با گام‌های کوچک شروع کنید. از رویا پردازی و خواهان چیزهای عالی و بزرگ بودن نترسید، اما این را هم قبول کنید که به یکباره نمی‌توان به کل آن‌ها رسید. لازم است که با گام‌های کوچک شروع کرد. به عبارتی بهتر، برای رویا پردازی محدودیتی وجود ندارد اما برای اینکه بتوانید عادت‌های جدیدی را در خود به وجود آورید؛ باید با گام‌های کوچک شروع کنید.

 

۵- با ترس‌هایتان روبرو شوید

یکی از موانع اصلی که جلوی تغییر را می‌گیرد، ترس می‌باشد. ترس‌هایی که داریم ما را از انجام آن کارهای زیادی باز می دارند و در نتیجه نمی‌توانیم تغییر مورد نیاز را به وجود آوریم. خوشبختانه بسیاری از ترس‌های ما غیرواقعی هستند (خطر ندارند) و به راحتی می توان آنها را از سر راه برداشت.

برای مثال، خیلی‌ها از سخنرانی کردن در جمع‌های مختلف ترس دارند، اما کافیست که یکبار اقدام کرد. شاید اجرای اول عالی نباشد و استرس تمام وجود شما را فرا بگیرد، اما قطعا بعد از آن سخنرانی اول احساس خواهید کرد که می‌خواهید دوباره فرصتی پیش آید تا بتوانید اجرایی بهتر داشته باشید.

وقتی ترس‌هایتان را شناسایی کنید و آنها را از سر راه بردارید، احساس قدرت و اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. و همین موضوع می‌تواند انگیزه کافی برای انجام تغییرات بزرگ‌تر را در شما به وجود آورد.


پرسش: شما چه راهکاری را برای ایجاد تغییر در زندگی پیشنهاد می‌کنید؟ (پاسخ خود را از طریق دیدگاه‌ها ارسال کنید)

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.