چرا باید مداوم از خود بازخورد بگیریم

پسر بچه وارد مغازه شد و به فروشنده گفت: «ممکن هست از تلفن شما استفاده کنم؟» فروشنده جواب داد: «این تلفن برای استفاده عمومی نیست؛ ولی می توانی مکالمه کوتاهی داشته باشی.» پسر بچه تلفن رو برداشت و شماره رو گرفت.

– روز به خیر خانم … در رابطه با اون کار کوتاه کردن چمن های باغچه، تماس گرفتم. ممکنه اون کار رو به من واگذار کنید؟

زن جواب داد: «اوه، من اون کار رو به شخص دیگه ای سپردم عزیزم.»

– من حاضرم چمن ها رو با نصف قیمتی که قراره به اون شخص بپردازید کوتاه کنم.

فروشنده به صحبت های پسرک گوش سپرده بود. زن به پسر بچه گفت: «نه عزیزم ترجیح می‌دم همون پول رو بپردازم.»

پسرک ناامید نمی شد. در ادامه به زن گفت: «خانم من حتی حاظرم پیاده رو و حیاط شما رو مجانی جارو کنم، مطمئن باشید که این کار رو خوب انجام میدم و اون وقت شما تمیزترین حیات و باغچه را خواهید داشت.»

زن گفت: «پسرم، من از کارِ کارگر خودم کاملا راضی‌ام.»

پسر گوشی را به آرامی سر جایش گذاشت. مغازه دار، که کمی دلش سوخته بود و پشتکار پسرک را ستایش می کرد، گفت: «پسر جون من یه کار خوب برات سراغ دارم، تو نباید ناراحت باشی.»

– آقا من ناراحت نیستم.

مغازه دار گفت: «از فردا می‌تونی برای شروع کار بیای.»

پسر گفت: «نه متشکرم آقا، من نیازی به کار ندارم. راستش کارگر اون خانوم خود من هستم و قراره که همین امروز چمن های باغچه رو کوتاه کنم. فقط می‌خواستم ببینم که خانوم تا چه حد از کار من راضی هست.»


عجب حکایتی! گاه باید کمی نگران باشیم و مثل پسرک قصه از وضعیت موجود خود بازخورد بگیریم. در عین حال، باید دلیل بازخورد گرفتنمان را بدانیم.

ما بازخورد از خود می گیریم؛ چون:

نباید از رقبا عقب بمانیم

نباید! بله نباید از رقبا عقب بمانیم. این اجبار است؛ اجبار برای کسی که می خواهد موفق باشد، ثروت بیافریند و بهترین شود. دریافت بازخورد کمک می کند، که عیب های خود را پیدا کنیم، سپس آنها را تحلیل کرده و از میان برداریم.

چرا به دنبال رازهای پنهان هستیم؟ زیرا درک رازهای نهان خوشبختی، شادمانی و رضایتمندی را برای ما فراهم می کند. برای سبقت گرفتن از رقبا لازم نیست به دنبال فرمول های پیچیده باشیم. فقط کافی است. مدام رقبای خود را رصد کنیم و بدین ترتیب، همیشه یک گام از دیگران جلو باشیم.

 

باید به روز بمانیم

برخی افراد سعی می کنند “به روز شوند” و برخی تلاش می کنند “به روز بمانند”. این دو رفتار تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند.
به روز شدن، یعنی ما خیلی عقب مانده ایم و تلاش می کنیم که تازه به دیگران برسیم! در صورتی که قرار ما به روزماندن است، آن هم از نوع بایدش!

در بروز ماندن نکته‌ای نهفته است: ما باید همواره به‌روز باشیم، این حالت را حفظ کنیم و آن را بهبود ببخشیم؛ زیرا نمی خواهیم دچار «روزمرگی» شویم. بدین معنا که اگر در بهترین وضعیت ممکن قرار داشته باشیم، ولی دو روز را بدون تغییر طی کنیم، باید زنگ خطری در گوشمان به صدا درآید.
خطر سکون، خطر رکود و خطر درجا زدن؛ پس هر روز «به‌روز» شوید.

 

حق نداریم اشتباهمان را تکرار کنیم

ما باز خورد میگیریم؛ چون فرصت، بودجه و انرژی اضافی برای هدر دادن نداریم! باید مداوم بازخورد بگیریم تا اگر اشتباه کوچک در برنامه، رفتار، عملکرد، سیستم، نگرش خودمان یا مجموعه‌مان وجود داشت، به سرعت آن را برطرف کنیم.

بدین ترتیب از اتلاف انرژی، وقت و سرمایه جلوگیری می کنیم و می توانیم پیش از سقوط، مسیرمان را تغییر دهیم. به یاد داشته باشیم که اشتباه ما را عقب نگه می دارد و وقتی عقب بمانیم انگیزه خود را از دست می دهیم و به تدریج از گردونه خارج می شویم.

 

باید به سرعت اقدام اصلاحی انجام دهیم

در فرایند بازخورد باید به نکات فراوانی توجه کنیم؛ اما یکی از موثرترین و شاید مهم‌ترین این نکات انجام دادن «اقدام اصلاحی» است که بی شک ما را به سوی مسیر درست، منطقی، سودآور و روبه رشد هدایت خواهد کرد.

چه بسیار سازمان ها و افردای که با تعلل در اصلاح مسیر خود، به تدریج به قهقرا رفته‌اند. این افراد آن‌قدر به عمق دره سقوط کرده اند که حتی اگر سال ها تلاش کنند، باز هم نمی توانند به جای پیشین خود باز گردند، چه رسد به رسیدنِ به قله!
پس سرعت عمل منطقی و سنجیده در بروز عکس العمل یک هنر و مهارت است.

در بسیاری از نوشته ها، نسخه نجات بخش و راهنما، همان بخش راه کارها  و چگونگی انجام دادن امور است.

 

چگونه باید از خود بازخورد بگیریم؟

بازخورد گرفتن از اهل فن

سازمان هایی که در قله های موفقیت و سودآوری، ماندگار شده اند همواره از کارشناسان بی غرض و بدون تعصب، برای بازخورد گرفتن استفاده می کنند.
البته افراد موفق هم در ابعاد کوچک‌تر این استراتژی را به کار می گیرند. می گویند آنها از صاحب نظران، افراد شایسته، با تجربه و منطقی می خواهند که آنها را نقد کنند، راهنمایی‌شان کنند و حتی گاه آنها را مورد بازخواست قرار دهند.

من و شما هم می توانیم از این استراتژی بهره ببریم؛ بنابراین در اولین فرصت، هنگامی که در جمع دوستان یا فامیل قرار گرفتید رفتاری شگفت‌آور از خود بروز دهید؛ یعنی، به تعداد افراد کاغذ و قلم آماده کنید.
آن‌گاه در فرصت مناسب، از افراد حاظر بخواهید دقایقی از وقتشان را صرف نوشتن نظر خود درباره شما کنند! البته فراموش نکنید که خودکارها یک رنگ باشند و برگه ها هم بی نام. بدین ترتیب، بازخودری کاملا یکسان و بدون نگرانی دریافت می کنید.
حتی از آنها بخواهید نقاط ضعف و مثبت شما را بنویسند. راهکار و پیشنهاد بدهند و صریح از شما انتقاد کنند. آن گاه شما می توانید با مطالعه و جمع بندی این نظرات تغییری چشمگیر در مسیر زندگی خود ایجاد کنید.

 

تدریجی کار کردن را سرلوحه امور قرار دهید

گاه پس از دریافت بازخوردها متوجه می شویم که باید رفتارمان را اصلاح کنیم. با وجود این، هرگز توصیه نمی کنیم که اصلاحات‌تان بسیار سریع و به عبارتی چکشی باشد؛ زیرا در بیشتر اوقات، تغییرات ناگهانی، خرابی و خسارت به همراه دارند؛ ولی اگر سنجیده، آرام و با برنامه باشید، بی‌شک این تغییرات ماندگارتر، پایدارتر و کم هزینه‌تر خواهد بود.

یادمان باشد که «رُم یک شبه ساخته نشد». بنابراین اگر می خواهیم همچون تابلویی قیمتی بدرخشیم، باید ذره ذره خود را اصلاح کنیم و خویشتن را به سمت بهترین بودن سوق دهیم.
لیاقت آن را داریم که بهترین و گران بهاترین شویم؛ پس این نکته را باور کنیم. البته به شرطی که همواره از خود بازخورد بگیریم و همواره اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهیم.

 

باید تشویق را جدی بگیریم

هیچ‌کس منکر تاثیر مثبت تشویق نیست. هیچ‌کدام از ما لحظاتی را که تشویق شده ایم، فراموش نکرده و نخواهیم کرد. کودک درون ما هم همین ویژگی را دارد؛ بنابراین با بروز کوچک‌ترین بهبودی در وضعیت یا احوال خود، خودتان را تشویق کنید، ذوق کنید، بالا و پایین بپرید و خوشحالی‌تان را بروز دهید.

به این ترتیب، موتور محرکه تغییر با سوخت تشویق در وجود شما شارژ می شود. نتیجه این اقدام هم حرکت رو به جلو و استقبال از تغییرات برای عالی شدن است.

راز بازخورد گرفتن را درک کنیم. این شیوه را بیاموزیم، جدی بگیریم و به کار ببندیمش تا در فردای نزدیک بتوانیم با پرواز در آسمان موفقیت، از تماشای دنیای زیبای خداوند لذت برده و دیگران را نیز با خود تا اوج موفقیت بالا ببریم.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.