در کسب و کار خود مثل کوه استوار باشید

آنچه موفق ها را از دیگران متمایز می کند اشتیاق و پشتکار است. در یک کلام، آنها استقامت دارند. استقامت و پایداری یک ویژگی شخصیتی ثابت نیست. شما می توانید به علایق خود بپردازید، به شکل عادت روزانه تمرین کنید، کار خود را با هدفتان پیوند بزنید تا به دیگران خدمت کنید و امید را در دل مردم پرورش دهید؛ به این ترتیب استقامت و پایداری خود را تقویت کنید.

استقامت، برای موفقیت ضروری است. هرقدر استعداد مهم است، تلاش دو برابر اهمیت دارد. ثابت شده که استقامت افراد تنها ویژگی شخصیتی است که با ماندن در یک شغل رابطه مستقیم دارد.

الماس اول

ببینیم چطور می توانیم استقامت، پایداری و توان پیگیری خود را افزایش دهیم:

1- اشتیاق

استقامت با اشتیاق شروع می شود. اما باید بدانید که اشتیاق ایجاد کردنی است، نه دنبال کردنی. باور غلط بر این است که عاشق شغلی شدن، باید ناگهانی و سریع باشد. اما دانشمندان اعتقاد دارند «اشتیاق در شغل نیازمند کمی اکتشاف است، به علاوه مقدار زیادی رشد و گسترش و یک عمر عمیق سازی.» در مورد عشق به کار هم احتمالا این فرآیند صدق می کند.

2- تمرین

افراد موفق تمایل شدیدی دارند به این که از سطح توانایی کنونی خود فراتر بروند. آنها این کار را با تمرین آگاهانه انجام می دهند. تمام مربی ها بر این عقیده اند که «تداوم تلاش در طولانی مدت آن چیزی است که لازم دارید.» افراد موفق اول جنبه خاصی از توانایی عمومی خود را انتخاب می کنند و در آن زمینه برای خود هدفی بزرگ قرار می دهند، مثلا در نوع خاصی از سرویس زدن در تنیس، یا فروش یک محصول خاص در کسب و کار. سپس با تلاش زیاد سعی می کنند به آن هدف برسند.

3- هدف

ذاتا هدف به این معناست که بدانیم آنچه انجام می دهیم روی زندگی دیگران تاثیر می گذارد. همه ما هر روز به دنبال معنا هستیم، همان طور که دنبال غذا هستیم، متاسفانه خیلی از مردم فکر می کنند معنا باید معجزه‌وار و خود به خود در زندگی‌شان پیدا شود. در واقع این ما هستیم که باید بفهمیم که کارمان چطور به یک هدف بزرگ تر و مفیدتر کمک می کند. مثلا یک راننده ی تواند هدف خود را به جای جابجا کردن مردم، آوردن لبخند به آنها بداند. به این ترتیب او نسبت به همکارانش بسیار شادتر و موفق‌تر خواهد بود و در کار خود پایداری و تلاش بیشتری خواهد داشت.

4- امید

استقامت به این بستگی دارد که بدانیم تلاش هایمان آینده بهتری را برایمان رقم خواهد زد. به جای اینکه فقط دلتان بخواهد که آینده بهتری داشته باشید، باید مصمم باشید که آینده خود را بسازید. یکی از جملات معروف هنری فورد در این زمینه صدق می کند که می گوید: «اگر فکر کنید که می توانید، یا فکر کنید که نمی توانید، در هر صورت حق با شماست.» با تمرین می توانید در زمان های سختی ؛ گفت‌وگوهای درونی، طرز فکر، عمل و احساس خود را تغییر دهید.

 

الماس دوم

استقامت را در دیگران پرورش دهید

«مسئله این است که آیا افراد تشویق شده‌اند تمام تلاش و پایداری خود را به کار گیرند یا نه؟» بعضی از معلم ها از دانش آموزان توقع زیادی دارند، و کمتر از عالی را نمی پذیرند. برخی از رئیس ها هم از کارمندان خود انتظار دارند کارشان را عالی انجام دهند. آنها می گویند: «من از تو توقع بیشتری دارم و می دانم که از عهده اش بر می‌آیی.» این افراد اغلب خود نیز بسیار تلاشگر و پیگیر هستند. برای اینکه بتوانید دیگران را تشویق کنید تا بیشترین تلاششان را بکنند، باید برای آنها توضیح دهیداز آنچه انجام می دهید چه هدفی دارید. برای رسیدن به آن هدف اشتیاق نشان دهید و با پشتکار تمام آنها را پیگیری کنید. کاری کنید افراد تمیتان بدانند که تاثیری روی زندگی مردم دارند و در دنیا چه تغییری ایجاد می کنند. سوخت هر روز یک کارآفرین هدف، اشتیاق و تمرین است.

هر روز صبح باک خود را با این سوخت پر کنید

حالا از خود بپرسید:

آیا به استقامت و پیگیری بیشتری نیاز دارید؟ باید روش های کاریتان را بهبود ببخشید؟ لازم است روی اهدافتان متمرکز‌تر شده و امیدوارتر باشید؟ همه ما می توانیم تلاش و پیگیری مان را بیشتر کنیم. ارزشش را دارد.

Rate this post
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.