قوانین پیروزی به سبک کارآفرینان موفق

بسیاری از کارآفرینان موفق دارای اهداف و الگوهای مشابه هستند و هر روز از آنان استفاده می کنند. از این میان، به 8 مورد نکته کارساز و موثر اشاره می کنیم.

سبک زندگی کارآفرینان موفق

1. الگوی منظم صبحگاهی دارند

لورا وندرکم، نویسنده ای است که مطالعاتی گسترده درباره برنامه افراد موفق دارد. وی موردی مشترک در میان این افراد پیدا کرده: «این افراد زود بیدار می شوند و تقریبا همگی برنامه صبحگاهی دارند.»

سِرریچارد چارلز نیکولاس برانسون، کارآفرین و سرمایه گذاری بریتانیایی است. او رئیس و بنیان گذار گروه شرکت های «ویرجین» است و عنون بیش از چهارصد شرکت را در سراسر دنیا از آن خود کرده است.
نخستین سرمایه گذاری برانسون در سن شانزده سالگی در مجله‌ای به نام “دانش آموز” بود. این در حالی است که مجله فوربس در سال 2012، برانسون را چهارمین شهروند ثروتمند بریتانیایی معرفی کرده است!
او نیز حامی استفاده صحیح و کامل از تمام ساعات صبح است.

زود بیدار شدن از خواب مزایای بسیاری دارد؛ زیرا شما این شانس را دارید که پیش از انجام دادن کارهای معمول حاظر باشید. این کار خلق و خوی شما را بهتر می کند؛ زیرا احساس می کنید که کنترل زندگی‌تان را در دست گرفته‌اید.

بیدار شدن و تکمیل روال برنامه صبحگاهی به شما کمک می کند که اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید؛ همچنین احساس می کنید که بر همه چیز کنترل دارید. از سوی دیگر، برای رسیدگی به اتفاقات روزانه آماده می‌شوید.

اما چگونه باید برنامه ای زمان بندی شده برای خود تنظیم کنیم؟

برخی از اقدامات را باید در نیمه دوم روز انجام داد. صبح ها برای انجام دادن این کارها برنامه ریزی کنید و برای مثال، پیش از رفتن به محل کار، ورزش کنید.
این کار به شما کمک می کنید که احساس سرزندگی، سودمندی و سازندگی داشته باشید.

 

2. از موانع نمی هراسند

گاه اتفاقات بنا بر برنامه ریزی های ما پیش نمی روند. در این شرایط، بسیاری از مردم به سرعت مضطرب شده و احساس استرس می کنند؛ اما اتفاقات پیش بینی نشده همیشه پیش می‌آیند.
از این رو، افراد موفق می دانند که قرار نیست همیشه تمام جزئیات را کنترل کنند. در حقیقت، هیچگاه نمی توان کاری کرد که هیچ اشتباهی پیش نیاید!

رویارویی با مشکلات، بخش بزرگی از ویژگی های کارآفرینان موفق است؛ بنابراین شما هم برای اشتباهات‌تان برنامه ریزی کنید. بدین ترتیب، با آن ها به شکلی منطقی و کارآمد برخورد خواهید کرد.

برنامه ریزی روزانه به شما کمک می کند که برای هر مشکلی برنامه‌ای داشته باشید؛ بنابراین در پایان روز، برای تنظیم کارهای نیمه کاره خود نیم ساعت وقت بگذارید.

 

3. حتی زمانی که لازم نیست، همچنان کار می کنند

«صبح ها، شب ها و آخر هفته ها زمان کار کردن نیست.»
این نکته ای است که بیشتر مردم به آن متعهدند! اما، شما نباید بهره‌وری خود را هدر دهید. بسیاری از کارآفرینان موفق در زمان های غیرمرسوم کار می کنند؛ یعنی هر زمان که به آنها الهام شود.
آنها معتقدند که بدین ترتیب، خلاق‌تر خواهند شد؛ بنابراین برای وقت آزاد خود به گونه ای برنامه ریزی کنید که برای دو ساعت کار اضافی وقت داشته باشید. این کار می تواند پاسخ دادن به ایمیل های ارسالی یا برقراری تماس های مهم باشد.

این اقدامات به شما کمک می کنند که به پیش بروید و همچنان فردی پیشرو باقی بمانید.

 

4. در ابتدا کارهای مهم‌تر را انجام می دهند

بسیاری از مردم به محض رسیدن به محل کار خود، روزشان را با کارهای جزئی و پیش پا افتاده شروع می کنند؛ اما مغز آدمی در ساعات اولیه روز بیشترین کارایی را دارد؛ بنابراین صبح‌ها بهترین زمان برای بهره گیری از خلاقیت بیشتر برای مواجهه با چالش های پیش رو است.

البته برخی این شانس را ندارند که در محل کارشان، کارها را به انتخاب خود تنظیم کنند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، می توانید کارهای مد نظر خودتان را در خانه انجام دهید یا اینکه زودتر به محل کارتان بروید؛ بنابراین در پایان ساعت کاری، برنامه خود را برای روز بعد تنظیم کنید و رسیدگی به وظایف مهم را در ابتدای فهرست قرار دهید؛ همچنین تا پیش از ناهار، به کارهای جزئی‌تر خود رسیدگی کنید تا روزی پُربار را تضمین کرده باشید.

 

5. برنامه کامل کارهای خود را در مکانی واحد نگه می‌دارند

به جای ثبت جلسات و قرارهای ملاقات‌تان در تقویم، دفترچه یادداشت ها و کاغذهای پراکنده، همه آنها را در مکانی واحد گردآوری کنید.
این موضوع بسیار مهم است؛ بنابراین از برنامه ریزی بخشی از وظایفتان را در تلفن، لپ تاپ، کامپیوتر یا دفترچه یادداشت‌تان پرهیز کنید و همه چیز را یکجا نگه دارید.
به این ترتیب، رسیدگی به امور روشن‌تر و آسان‌تر خواهد شد. در نتیجه، دیگر لزومی ندارد که درباره هماهنگ شدن امور مختلف نگران باشید؛ زیرا برنامه کامل خود را یکجا می‌بینید. در این شرایط تنظیم برنامه و مدیریت کارها ساده تر می شود.

برای این منظور، ابزاری را انتخاب کنید که با آن راجت تر هستید و بیشتر از آن استفاده می کنید. این وسیله شاید گوشی هوشمندتان باشد و شاید هم دفترچه یادداشت‌تان.
سپس در تمام طول روز و محل کار خود، آن را در دسترس نگه دارید. به این ترتیب، می توانید برنامه های خود را براساس آن در طول روز تنظیم کنید.

 

6. اهمیت کار گروهی را می دانند

بسیاری از موفق ترین شرکت های جهان کار خود را با کار گروهی آغاز کرده اند؛ گوگل را لری پیج و سرگئی برین تاسیس کردند و اپل را استیو جابز و استیو وزنیاک.
پی‌پال نیز شرکتی آمریکایی می باشد که در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجوه الکترونیکی فعالیت می کند. در حال حاظر، پی‌پال یکی از بزرگ ترین شرکت های پرداخت الکترونیکی در سراسر جهان است؛ در حالی که کار خود را در ابتدا، با تیمی پنج نفره آغاز کرد!

موفق بودن به هیچ وجه به معنای تنها بودن نیست. در اصل، افراد موفق کسانی هستند که با دیگران همکاری و سازش می کنند؛ همچنین ایده های موثر و هدفمند دیگران را می پذیرند.
برای مثال، اگر در تیمی در کنار دیگران کار می کنید، ابتدا ایمیلی مشترک با همکارانتان ایجاد کنید. اگر روی پروژه‌ای مشترک کار می کنید، هنگام ناهار با همکاران خود ایمیلتان را چک کنید. این کار به تیم شما کمک می کند که احساس مسئولیت کنند. آنها را تشویق کنید تا نظراتشان را به اشتراک بگذارند و با شما مشارکت کنند.

 

7. در کار جدی هستند

کارآفرینان موفق واقعا به کارشان باور دارند و برای اقدامات خود ارزش قائل هستند. اگر فعالیت خود را باور نکنید، به ندرت می توانید مثمرثمر و مفید باشید. در نتیجه، در اقدامات خود به موفقیت نخواهید رسید.
از این رو، با انگیزه ماندن بسیار مهم است. اگر شما عملکرد خود را باور کنید، دگیر به تایید دیگران نیازی نخواهید داشت.

در پایان هر هفته کاری، برای بررسی اهداف و رویاهای خود نیم ساعت زمان کنار بگذارید. در این زمان، بیندیشید که چگونه می توانید در مقایسه با قبل پیشرفت کنید.
این کار کمک می کند که سریع‌تر به اهداف خود دست یابید؛ در ضمن، این کار شما را تشویق می کند که واقعا به اهداف خود اعتقاد داشته باشید.

 

8. پس از پایان کارهایشان استراحت می کنند

شما در منزل هستید؛ اما مدام نگرانید؛ زیرا کارهای نیمه کاره شما در محل کار منتظرتان هستند! این نگرانی بی شک شما را از پا در می آورد. بدین ترتیب هنگامی که دوباره شروع به کار می کنید از میزان خلاقیت شما کاسته می شود.
از این رو، توصیه شده: «هنگامی که کارتان به پایان می رسد هدف های کاری خود را برای فردا روی کاغذ بنویسید. بدین طریق، برای روز بعد با انگیزه‌تر می شوید. بنابراین می توانید استراحت کنید و از شب خود لذت ببرید.»

سه هدف خود را برای روز کاری بعد بنویسید؛ همچنین بنویسید که چگونه می توانید به آنها دست یابید. این شیوه به شما کمک می کند که بر روی کارهای خود تمرکز کنید؛ بنابراین می توانید لامپ را خاموش کنید و از خواب خود لذت ببرید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
مقالاتی که شاید خوشتان بیاید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.